Ako sa starať o nábytok?

Ponúkame prehľad procesov starostlivosť o nábytok. Najbežnejšie používané čistiace prostriedky, pravidelná údžba nábytku. Prehľad odporúčaných čistiacich prostriedkov pre jednotlivé druhy povrchov.

Doska laminovaná dekoratívnou fóliou

čistenie sa robí mäkkou handričkou navlhčenou čistou vodou s pridaním mydla, alebo prostriedku typu Jar. Nepoužívať abrazívne čistiace prostriedky (obsahujúce piesok, alebo iné drobné častice), ktoré môžu spôsobiť nevratné poškodenie povrchu. Po odstránení nečistoty je potrebné zbaviť povrch dosky vlhkosti, utrieť do sucha.

Corian

každodenné čistenie sa robí bežnými domácimi odmasťovačmi, alebo jemným čistiacim pieskom /Cif, Ajax/ s vlhko handričkou a vždy krúživými pohybmi. Drezy z tohto materiálu je možné, raz za týždeň čistiť zmesou domáceho tekutého bielidla (3/4) a vody (1/4) – po odstránení mastnoty túto zmes nanesieme na drez a necháme pôsobiť cez noc (max. 16 hodín), následne umyjeme teplou vodou a utrieme handričkou. Dlhodobé škvrny skúste najskôr vyčistiť jednoduchou metódou, potom prikročte k celulózovej špongii, odmasťovaču alebo prípravku na báze amoniaku (Breff power), len pri odolných škvrnách by ste mali použiť celulózovú handričku a pretrieť škvrnu bielidlom. Vždy po čistení je potrebné umyť čistený povrch teplou vodou a vysušiť handričkou.

Olejované povrchy a lakované povrchy

Na bežné čistenie používame prostriedok vhodný na olejované a lakované povrchy (musí byť na ňom napísané, že je na to vhodný). Prípadné riedenie čistiaceho prostriedku vykonáme podľa pokynov na obale/v balení čistiaceho prostriedku. Čistenie robíme vždy vlhkou, nikdy nie mokrou handričkou. Odporúčané prostriedky: Saicos Ecoline Magic Cleaner Konzentrat

Kompaktné dosky

zásteny, alebo pracovné dosky čistíme teplou vodou a bežným odmasťovačom typu Jar. Vyutierame vlhkou handričkou s teplou vodou a utrieme do sucha.

Senosan

Povrch je potrebné pred leštením umyť mydlovým roztokom (1% tekuté mydlo a 99% voda). Odporúčame použiť náš leštiaci prípravok pri údržbe povrchu, aby sa zamedzilo poškriabaniu. Pri leštení sa vyvarujte použitiu bežných antistatických čističov (odporúčame použiť čističe rady SANOSAN Ultra Gloss Superpolish –DGS). Pri leštení používame čistú bavlnenú handričku. Za žiadnych okolností nepoužívať čistiaci materiál obsahujúci alkohol (často sa vyskytuje v čistidlách na sklo).

Dvierka

Povrch dvierok nikdy nečistíme na sucho. Čistíme vlhkou mäkkou handričkou a roztokom vody s bežným prostriedkom typu Jar. Možno použiť špeciálny čistiaci prostriedok Hraniclean 08. Na čistenie dvierok NEPOUŽÍVAJTE: čistiace prostriedky s obsahom piesku, prášku, tekutého prášku a iných drobných čiastočiek, prípadne hubky s drsným povrchom. Farebné čističe, odlakovače ani bieliace/oxidačné prípravky a organické rozpúšťadlá (toluén, acetón). Vysokotlakové vodné a parné čističe.

Drezy Blanco

je možné ich čistiť na trhu dostupnými prostriedkami bez obsahu kyselín (Cif, Nerez Fix, Blancopolish). Nerezové drezy: sú už z výroby vyleštené a napastované. Aby ste docielili stály lesk je nutná pravidelná údržba. To znamená, že po umytí kuchynského inventáru treba drez očistiť pastou (Cif, Nerez Fix, Blancopolish). Na penovú hubku si nanesieme malé množstvo čistiaceho prostriedku a jemne krúživými pohybmi vyčistíme celú plochu drezu. Nakoniec čistenia stačí drez opláchnuť čistou vodou a vytrieť do sucha Silgranitové drezy: sú takmer bezúdržbové drezy. Pozornosť je treba venovať najmä usadeninám vodného kameňa, ktoré odstránime bežne dostupnými čistiacimi prostriedkami (Cilit, Blancoclean). Na znečistené miesto nanesieme primerané množstvo čistiaceho prostriedku a necháme pôsobiť. Po vyčistení opláchneme čistou vodou a vytrieme do sucha. Na hĺbkové čistenie, ktoré vykonávame raz za 6 mesiacov použijeme tablety Calgonit. Do 1/3 vaničky napustíme vodu vložíme 1 tabletu Calgonit a necháme pôsobiť (odporúčame, aby pôsobenie tablety bolo čo najdlhšie – v noci). Po vyčistení drez opláchneme a vytrieme do sucha.

Batérie Blanco

povrchové plochy musia byť čistené čistiacimi prostriedkami pre domácnosť alebo mydlovým roztokom. Vápenaté usadeniny sa odstraňujú pomocou prostriedku Blancoclean, nasleduje oplach čistou vodou a vyleštenie kusom jemnej látky. Nepoužívať žiadne čistiace prostriedky s obsahom kyselín, mechanické čistiace prostriedky alebo čistiace prostriedky na báze octu. Záruka sa nevzťahuje na škody zapríčinené nesprávnou údržbou – na predĺženie životnosti spŕšky a celej batérie sa odporúča 1-krát mesačne vyčistiť perlátor.

Pravidelným čistením mäkkou vlhkou handričkou s trochou mydla a , alebo Jari nič nepokazíte.